اقداماتی که در هنگام خرید گوشی پس از طرح رجیستری باید انجام دهیدبا اجرای طرح رجیستری ، تمام گوشی های تلفن همراه باید از مبادی رسمی وارد کشور شده و در سامانه تعیین شده ثبت شده باشند. در همین راستا لازم است در هنگام خرید گوشی موبایل اقداماتی را انجام دهید که در ادامه به آن‌ ها اشاره می‌ کنیم.

طرح رجیستری یا طرح ثبت شناسه گوشی های تلفن همراه از سال‌ ها پیش مطرح شده بود، اما هر بار به دلیل عدم آمادگی زیر ساخت‌ ها و مسئولان با شکست مواجه شد. در نهایت این طرح پر سر و صدا با آمادگی سیستم‌ های فنی و زیر ساخت‌ های لازم و مسئولان ارتباطات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از سال گذشته رسما آغاز به کار کرد. طرح رجیستری در ابتدا با آگاه‌ سازی بخش‌ های مختلف، پایش کل شبکه اپراتورهای موبایل و ثبت و مانیتورینگ آخرین شناسه‌ های ترکیبی گوشی و سیم کارت از مهر ماه 1396 شروع شد و سپس برندهای مختلف به نوبت مشمول رجیستری شده و در نهایت تا فروردین و اردیبهشت امسال، تمامی برندهای تلفن همراه وارد این طرح شدند.

طرح رجیستری

مسئولان می‌ گویند با اجرای طرح رجیستری ، گوشی‌ ها و تبلت‌ های سیم کارت‌ خوری که تا پیش از شروع طرح فعال شده بودند دچار مشکل نخواهند شد، اما پس از تاریخ‌ های اعلام شده، تنها گوشی‌ هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده باشند در شبکه اپراتوری فعال می‌ شوند. بر همین اساس، لازم است خریداران در هنگام خرید گوشی به برخی نکات توجه داشته باشند و پس از اطمینان از اصالت و قاچاق نبودن گوشی موبایل، نسبت به خریداری اقدام کنند.

برای استعلام قانونی و یا غیر قانونی بودن روند واردات هر گوشی، خریداران باید با استعلام کد 15 رقمی IMEI از طریق سامانه ستاره 7777 مربع (#7777*) یا ستاره 4 مربع (#4*) اصالت گوشی را بررسی کنند. همچنین خریداران باید سریال دستگاه مورد نظر را به سامانه همتا به آدرس اینترنتی https://hamta.ntsw.ir اعلام کرده و از رجیستر بودن گوشی اطمینان حاصل کنند. اما در نهایت وظیفه رجیستر کردن دستگاه‌ های موبایلی که در فروشگاه هستند، بر عهده فروشنده است و در صورتی که خریدار گوشی را خریده و با گذشت زمان اعلام شده از سوی مسئولان، دستگاهش غیر فعال شد، وی باید با استناد به فاکتور به فروشنده مراجعه و مشکل خود را حل کند.

طرح رجیستریدر بدترین حالت اگر با وجود اطلاع‌ رسانی‌ های انجام شده، مشتری خبری از جزئیات طرح رجیستری نداشته باشد و بخواهد خرید کند، وظیفه دارد از فروشنده فاکتور بگیرد. در این شرایط و اگر پس از گذشت 30 روز گوشی از کار افتاد، باید به استناد فاکتور به فروشگاه مراجعه کرده و گوشی را با دریافت مبلغ باز گردانده و یا آن را با یک گوشی قانونی تعویض کند. در صورتی که فروشنده حاضر به انجام این کار نشود، راه‌ هایی برای پیگیری قانونی این مساله در نظر گرفته شده است.

خرید مستقیم از فروشگاه

خرید مستقیم به این معناست که فروشنده به طور مستقیم، مالکیت دستگاه را از طریق کارتابل سامانه همتا به خریدار منتقل می‌ کند. در این حالت، خریدار باید پس از مراجعه به فروشگاه برای خرید گوشی اقدامات زیر را انجام دهد:

1. دستیابی به شناسه IMEI دستگاه؛ این شناسه بر روی جعبه دستگاه و یا بدنه (معمولا زیر باتری) درج شده و همچنین شما می‌ توانید با شماره‌ گیری کد ستاره مربع 06 مربع (#06#*) از گوشی مورد نظر، به شناسه IMEI دست پیدا کنید.

2. شناسه IMEI گوشی را از طریق درگاه‌ های ارتباطی با سامانه همتا (درگاه تحت وب، کد دستوری USSD که در بالا ذکر کردیم و یا تلفن گویا IVR) استعلام بگیرید و اصالت گوشی را بررسی کنید.

3. فروشنده باید از طریق درگاه‌ های سامانه همتا (درگاه تحت وب، کد دستوری USSD یا تلفن گویای IVR)، مالکیت دستگاه را به خریدار منتقل کند.

4. پس از انتقال مالکیت، خریدار باید موجودی کالای خود را از طریق درگاه تحت وب سامانه همتا بررسی کرده تا از انتقال مالکیت دستگاه از کارتابل فروشنده به کارتابل خود اطمینان پیدا کند. توصیه شده که خریدار پس از خرید گوشی ، دستگاه را با استفاده از درگاه‌ های ارتباطی با سامانه همتا فعال کرده و تست کند.

5. فروشنده وظیفه دارد همراه با گوشی و جعبه‌ ی آن، کد فعال‌ سازی را نیز به خریدار ارائه کند. لازم است خریدار برای اطمینان از محرمانه بودن کد مذکور، بلافاصله آن را از طریق کارتابل تغییر دهد.

خرید غیر مستقیم از فروشگاه

خرید غیر مستقیم به روشی گفته می‌ شود که در آن، مالکیت دستگاه به طور مستقیم به کارتابل فرد خریدار منتقل نمی‌ شود، بلکه خریدار این انتقال مالکیت را با استفاده از کد فعال‌ سازی انجام می‌ دهد. در این حالت، خریدار پس از مراجعه به فروشگاه برای خرید گوشی باید اقدامات زیر را انجام دهد:

1. دستیابی به شناسه IMEI دستگاه از طریق روش‌ هایی که در بالا گفته شد.

2. پس از استعلام اصالت دستگاه از طریق روش‌ های گفته شده در بالا، فروشنده به همراه دستگاه، کد فعال‌ سازی را به خریدار تحویل می‌ دهد و اگر برای دستگاه به دلایلی کد فعال‌ سازی وجود نداشت، باید از طریق درگاه‌ های سامانه همتا اقدام به تولید کد فعال‌ سازی برای دستگاه مورد نظر کند.

3. پس از فعال‌ سازی دستگاه از طریق درگاه‌ های سامانه همتا توسط خریدار، مالکیت دستگاه به وی منتقل شده و گوشی از فهرست موجودی کالای فروشنده حذف و به فهرست موجودی کالای خریدار منتقل می‌ شود.

خرید مستقیم از فروشگاه مجازی

در این روش، فروشگاه مجازی به طور مستقیم مالکیت دستگاه را به کارتابل سامانه همتای خریدار منتقل می‌ کند. خریدار پس از مراجعه به درگاه اینترنتی فروشگاه مجازی و رویت نماد اعتماد الکترونیکی آن، گوشی مورد نظر را انتخاب می‌ کند و سپس باید اقدامات زیر را انجام دهد:

1. اصالت شناسه دستگاه را از طریق درگاه‌ های ارتباطی با سامانه همتا استعلام بگیرید.

2. با وارد کردن شماره تلفن همراه و کد ملی خود، دستگاه را خریداری کنید. در این حالت، دستگاه با شناسه IMEI مورد نظر به طور مستقیم به کارتابل خریدار منتقل می‌ شود.

خرید غیر مستقیم از فروشگاه مجازی

در این روش، مالکیت دستگاه به طور مستقیم به کارتابل فرد خریدار منتقل نمی‌ شود، بلکه خریدار از طریق کد فعال‌ سازی مالکیت دستگاه را در اختیار می‌ گیرد. خریدار پس از مراجعه به درگاه اینترنتی فروشگاه مجازی و رویت نماد الکترونیکی آن، دستگاه مورد نظر دارای شناسه IMEI را انتخاب می‌ کند و سپس باید اقدامات زیر را انجام دهد:

1. اصالت شناسه IMEI دستگاه را از طریق درگاه‌ های ارتباطی با سامانه همتا استعلام بگیرید.

2. پس از دریافت دستگاه به همراه کد فعال‌ سازی، خریدار باید نسبت به کنترل تطابق شناسه IMEI گوشی در درگاه اینترنتی و روی جعبه یا دستگاه اقدام کند.

خرید مستقیم از فروشنده

در این روش، فروشنده‌ ی گوشی، شخصا و به طور مستقیم مالکیت دستگاه را از طریق کارتابل سامانه همتا به خریدار منتقل می‌ کند. در این راستا، انجام اقدامات زیر ضروری است:

1. رویت شناسه IMEI دستگاه از طریق روش‌ های گفته شده

2. انتقال مالکیت دستگاه به خریدار توسط فروشنده از طریق درگاه‌ های سامانه همتا پس از استعلام اصالت دستگاه

3. بررسی موجودی کالا توسط خریدار پس از انتقال مالکیت (پس از فرایند خرید و فروش، شناسه IMEI گوشی جدید باید در کارتابل خریدار ثبت شود)

خرید غیر مستقیم از فروشنده

خرید غیر مستقیم روشی از خرید گوشی است که در آن مالکیت دستگاه به طور مستقیم توسط فروشنده به کارتابل خریدار منتقل نمی‌ شود،‌ بلکه خریدار از طریق کد فعال‌ سازی انتقال مالکیت را انجام می‌ دهد.

1. رویت و استعلام شناسه IMEI دستگاه از روش‌ های گفته شده

2. اعطای تجهیز به همراه کد فعال‌ سازی به خریدار

3. انتقال مالکیت دستگاه به خریدار

4. بررسی فهرست موجودی کالای خریدار از طریق درگاه تحت وب سامانه همتا و اطمینان از ثبت شدن IMEI گوشی جدید در کارتابل خریدار

چند نکته‌ ی دیگر در مورد طرح رجیستری

1. اگر فرد پس از خرید گوشی متوجه شود شناسه‌ ها با یکدیگر یکسان نیستند یا پیام غیر قانونی بودن گوشی را از طریق پیامک دریافت کرد، باید بلافاصله گوشی را به فروشنده عودت دهد.

2. در خرید اینترنتی و پس از تحویل گوشی، پیشنهاد می‌ شود خریدار حتما اقدامات فوق را انجام دهد. در صورتی که پس از پرداخت هزینه متوجه مغایرتی در موارد بالا شدید تا 7 روز فرصت دارید گوشی را عودت داده و مبلغ پرداخت شده را دریافت کنید.

3. مصرف‌ کننده نباید هیچ هزینه‌ ای برای اقدامات فوق در راستای طرح رجیستری پرداخت کند و فروشنده حق ندارد به اسم رجیستری، هزینه‌ ای از خریدار دریافت کند.

4. پس از فرایند خرید و فروش گوشی، شناسه IMEI گوشی جدید باید در کارتابل خریدار ثبت شود.

 منبع: صائین کالا نیوز
برچسب ها : طرح رجیستری ,


ادامه مطلب...

 
برای حمایت از ما بر روی دکمه G+1 کلیک کنید


به کانال تلگرامی ما به پیوندید
برای عضویت کلیک کنید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات